Vojenský pilot Josef Duda, hrdina bitvy o Británii, má od poloviny září na Vinohradech novou pamětní desku. Jejího slavnostního odhalení v ulici nesoucí Dudovo jméno, se 15. září zúčastnili zástupci rodiny Josefa Dudy, radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc, zástupci Britské ambasády, Armády České republiky a firmy Českomoravská nemovitostní, která je vlastníkem budovy, na níž je deska umístěna.
Nejmladší ulice v Praze 2, která vznikla v rámci projektu Churchill, byla pojmenována po Josefu Dudovi v roce 2019. „Nestává se často, že by v Praze 2 vznikaly nové ulice. Mám velkou radost, že i moderní místa zůstávají spjata se jmény pro naši historii tak významnými, jako je generálmajor Josef Duda. A to nejen názvem ulice, ale nyní i pamětní deskou, která rozšiřuje sérii pamětních míst v Praze 2, věnovaných uctění památky hrdinů z řad příslušníků RAF, odhodlaných nasazovat pro vlast své životy," uvedl radní Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc při slavnostním aktu.
Josef Duda se narodil do vlastenecké a sokolské rodiny na pražském Pohořelci. Po nacistické okupaci Československa se rozhodl odejít a bojovat za svobodu. Jeho cesta vedla přes Polsko do Francie, a nakonec do Velké Británie, kde se připojil k řadám Royal Air Force a bojoval jako pilot i velitel v bojích o Francii a Británii.
Po skončení války se Duda vrátil do vlasti, kde se stal velitelem jednotky na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově. Nicméně po komunistickém převratu v roce 1948 byl degradován, a až do konce života pracoval jako pomocný dělník v železárnách. Tato křivda byla narovnána až po sametové revoluci, 23 let po jeho smrti, kdy byl oceněn titulem brigádního generála in memoriam.
Za svou odbojovou činnost obdržel Josef Duda řadu státních vyznamenání, například Československý válečný kříž, Komandér Řádu britského impéria (CBE) a Řád Bílého lva in memoriam.
Kompletní životní příběh Josefa Dudy si můžete přečíst na webových stránkách Encyklopedie Prahy 2.
ads
radní Prahy 2 Jaroslav Šolc při slavnostním aktu