a ať už vás ke dveřím lékařské ordinace přivádí aktuální zdravotní problém nebo preventivní prohlídka, jako pacienta vás zajímá jediné: kvalita a dostupnost zdravotnických služeb. Délka objednací lhůty, profesionální personál, moderní technika a mnohé další mohou našemu zdraví výrazně přispět. Na zdravotnickou síť na území Prahy 2 jsme se proto zeptali našich politiků a vám, milí čtenáři, přejeme i v podzimním chřipkovém období hodně zdraví!
Jak hodnotíte komplexnost a kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb na území Prahy 2?
Upozornění redakce: Příspěvky na této straně nevyjadřují stanovisko MČ Praha 2, za obsah i formu odpovídají jejich autoři.
NÁZORY KOALICE
RENÁTA KAŠICKÁ / ANO
Nejde jen o nemocnice
Milí čtenáři, po menší pauze vás opět zdravím, tentokráte coby tmavovláska.
Otázka zdravotní péče je vždy zásadní, neboť její dostupnost a kvalita určují do značné míry naši spokojenost s žitím v dané lokalitě. My máme to štěstí, že se na našem území nachází Všeobecná fakultní nemocnice s velkou škálou pracovišť. U Apolináře jsem sice nerodila, jen oddávala v místní kapli, přesto vím, že se jedná o jednu z nejlepších porodnic v republice. V dětské nemocnici Ke Karlovu jsem s dcerou strávila řadu nocí, naštěstí se šťastným koncem.
Ve VFN ležel nejeden můj příbuzný či známý, a všichni si vždy pochvalovali přístup personálu. A jelikož je personál alfou omegou, z pozice městské části od minulého volebního období poskytujeme VFN možnost získání služebního bytu. Každoročně také lidé z úřadu chodí darovat krev, a výzvy k dárcovství i pravidelně sdílíme. Zdravotní péče na našem území však není jen o velké nemocnici, ale i o spoustě praxí, v nichž drtivá většina lékařů ordinuje takřka celý život. Pediatrie v Italské je legendou, k paní doktorce Skálové jsem chodila já, ale stihla i mé děti. Stejně tak již od 2. třídy mám jednu a tu samou očařku, a tak bych mohla pokračovat. Nelibě jsem nesla zrušení Blanické či Italské, naproti tomu vznikla nová střediska, třeba to v Kateřinské, či poliklinika Agel. Pestrou nabídku máme, i co se dentální péče týče, a v neposlední řadě je zde i spousta míst, kde pomohou nejen vašemu bolavému tělu, ale i duši. Obecně se tedy zdá zhodnotit, že Praha 2 je nejen pro své zdravotnictví dobrým místem k životu.
LIBOR ZÁMEČNÍK / ODS
Očima pacienta i lékaře
Vzhledem k tomu, že se na tuto otázku mám možnost podívat z obou stran, tedy z pohledu lékaře pracujícího v Praze 2 a zároveň jsem také pacientem na témže území, bude se mi komplexnost této péče posuzovat lehce a snad i objektivně.
Jsme jednou z částí Prahy, která má tu obrovskou výhodu, že na svém území má několik zásadních zdravotnických pracovišť, které zajišťují komplexní péči lůžkovou, ale i ambulantní. Jedná se o Všeobecnou fakultní nemocnici, která již před lety převzala tehdy končící pohotovostní lékařskou službu pro dospělé i děti, tedy složku, pro kterou se v jiných částech složitě hledají lékaři a provoz je problematický. Jako samozřejmé bereme, že lze vždy vyhledat odbornou péči (i pohotovostní) v celém spektru oborů nemocnicí provozovaných. Dále je to špičkové pracoviště Ústavu hematologie a krevní transfuze, Revmatologicky ústav a celá řada menších pracovišť, které poskytují péči i pro dlouhodobě nemocné a lůžka sociální péče (například Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi). Síť praktických lékařů, stomatologů a ostatních specialistů je v Praze 2 také bohatá. Problémem se občanům mohou zdát někdy dlouhé čekací termíny na vyšetření, na nemocničních i ambulantních pracovištích – mnohdy je to tím, že neexistuje spádovost, tedy to, že by občané Prahy 2 měli přednostní právo na ošetření a vzhledem ke kvalitě služeb jsou tato pracoviště vyhledávána celopražsky, či dokonce nemocnými z celé republiky. Ale to bohužel nezměníme…
JAN STRNAD / TOP 09
Zdravotnictví musíme posuzovat v širším kontextu
Na území Prahy 2 leží jedna z největších a nejlepších fakultních nemocnic (VFN), jejíž součástí je také známý Apolinář (Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie) nebo špičková Klinika pediatrie a dědičných poruch metabolismu. Za humny Prahy 2 je také FN Královské Vinohrady s uznávanou Klinikou popáleninové medicíny (a s dětskými popáleninami je lepší jezdit rovnou sem). Lékáren je tu jako hub po dešti a Lékárna u sv. Ludmily u náměstí Míru je jedna ze šesti v Praze, které poskytují non-stop výdej. Takže v rámci komplexnosti a kvality péče není podle mého lepší místo v ČR než Praha 2. Zdravotnictví je však třeba posuzovat v širším kontextu, neboť obce mají na dostupnost zdravotních služeb jenom malý vliv. Témata, která opanují veřejný prostor – nedostupnost základních i moderních léčiv, průměrný věk praktických a dětských lékařů, přesčasy lékařů v nemocnicích, úroveň atestačního procesu a šikana mladých lékařů jsou celorepubliková, ale ve svém důsledku budou mít zásadní vliv na každého obyvatele, který bude mít potřebu tu či onu zdravotní péči čerpat. Podrobný komentář k těmto oblastem přesahuje možnosti tohoto článku, ale byl bych rád, aby jim byla věnována hlubší pozornost a zamyšlení co největšího počtu lidí. Povrchní a laciná kritika totiž nikdy žádný problém nevyřešila. A vlastně jedna rada na závěr, která s dostupností základní zdravotní péče souvisí: Povinnost zajistit místní a časovou dostupnost zdravotních služeb leží na zdravotní pojišťovně (má toto uloženo přímo zákonem), na nikom jiném. Pokud tedy nemůžete sehnat doktora, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu, ona má povinnost vám jej v souladu se zákonem zajistit.
NÁZORY OPOZICE
JANA BAŠUSOVÁ / PRAHA 2 SOBĚ
Lékárnu s pohotovostní službou máme, ALE…
Jsme v Praze, hlavním a největším městě České republiky. Úroveň a dostupnost lékařských služeb je zde přirozeně vysoká. Sama mám zkušenosti většinou dobré.
Co mne však zaráží, je umístění pohotovostní lékárny. Ta se nachází na adrese Belgická 37, hned u náměstí Míru. Pohotovostní lékařskou službu ale zajištuje Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Kdo má zdravotní problémy a je nucen vyhledat lékařskou pomoc na některé z klinik v ulici U nemocnice, Apolinářská či Ke Karlovu, logicky by očekával, že najde pohotovostní lékárnu v některém z těchto areálů. Jenže tomu tak není. Pacient je odkázán cestovat na náměstí Míru. Má-li auto, problém to není tak zásadní. Je-li z Vinohrad, má to při cestě domů. Pokud ale bydlí na Novém Městě, pod Vyšehradem nebo v Nuslích a je závislý na MHD, nejedná se o zrovna příjemnou a jednoduchou cestu. Cestuje-li navíc s dítětem, je to cesta vysilující. Sice je dnes již mnoho lékáren otevřených až do 21 hodin, jenže sortiment těchto lékáren je omezený a většina léků na předpis se v nich pořídit nedá.
Zřizovatelem pohotovostní lékárny je městská část. Je skvělé, že zde pohotovostní lékárnu máme, protože to není ani zdaleka běžné ve všech městských částech. Nebylo by ale vhodné, zřídit lékárnu s pohotovostní službou spíše v blízkosti nemocnice, tak jako tomu je například v Thomayerově nemocnici nebo v nemocnici Motol? Anebo zlepšit dopravní propojení mezi Vinohrady, Novým Městem, Vyšehradem a Nuslemi pomocí nové autobusové linky?
ALBERT ŠTĚRBA / PIRÁTI
Jak je na tom Dvojka s dostupností, šíří a kvalitou zdravotní péče?
Přístup ke zdravotní péči v Praze 2 je oproti menším městům v naší republice dozajista lepší. Praha jako celek disponuje více fakultními nemocnicemi, které jsou schopny poskytnout pacientům vysoce kvalitní zdravotní péči v celém spektru oborů. I proto do Prahy dojíždí mnoho lidí, kteří zdejší nemocnice či polikliniky upřednostňují před nemocnicemi v okresních či krajských městech. V České republice tzv. spádovost u zdravotních zařízení oficiálně neexistuje a kdokoliv může o zdravotní péči žádat kdekoliv.
Pražany z Dvojky jsou nejnavštěvovanější Všeobecná fakultní nemocnice a FN Královské Vinohrady na Praze 10, jejich výše zmíněná „oblíbenost“ logicky vytváří tlak na kapacity dotyčných zařízení. I proto velké nemocnice fungují spíše pro složitější případy a diagnózy, a nemají kapacity sledovat všechny pacienty dlouhodobě.
Od toho by tu měla být síť praktických lékařů a ambulantních specialistů. Bohužel i ta se jeví na základě toho, co slýchám od pacientů, mnohdy na hranici svých kapacit. Nelze zapomínat na zubní péči, kdy Praha 2 sice disponuje dostatečným množstvím soukromých stomatologů, bohužel se postupně vytrácí péče krytá ze zdravotního pojištění.
Celkově vzato jsou na tom obyvatelé Prahy 2 stran dostupnosti i komplexnosti zdravotních služeb relativně dobře. Nicméně existují obory, které jsou nedostatkové (např. dětská psychiatrie, pediatrie), u nichž jsou čekací doby na vyšetření nadprůměrně dlouhé.
ZDENĚK SEIDL / SPD PRO PRAHU 2
Zdravotnictví v Praze 2 je fakt dobré
Je jaksi obtížné psát o zdravotnictví pro Prahu 2, protože obyvatelé vlastně celé ČR mohou využívat pražské zdravotnictví a také se tak i děje; na padesát procent pacientů v pražských zdravotnických zařízeních bydlí mimo hlavní město. V regionu Prahy 1 a 2 je vlastně jediná pražská poliklinika, ve Spálené ulici, která je řízená magistrátem. Za cenný výsledek pražské práce politiků v oblasti zdravotnictví považuji, že se podařilo zajistit právě v této poliklinice zubní pohotovost, kterou, samozřejmě, využívají nejen obyvatelé Prahy, ale třeba i z Ústí nad Labem a dalších měst České republiky.
Občané si občas stěžují, že již neexistuje klasická lékařská pohotovost jako před rokem 1990. Hlavním důvodem je ale vývoj lékařské péče, zvláště diagnostiky. (Např. tlakoměr má dneska doma skoro každý.) Navíc statistika ukázala, že leckde v naší zemi na stanovištích pohotovosti nebyl v průměru ošetřen ani jeden pacient za celou službu. U nás v Praze po dohodě s fakultními nemocnicemi poskytují pohotovostní službu jejich ambulance. Padesát milionů Kč ‒ roční podpora Prahy na jištění lékařské pohotovosti je jednou z položek nejlépe investovaných. Nesmím zde také opomenout rychlou záchrannou službu, jejíž dokonalá organizace je u nás vskutku 1. liga. Myslím tedy obecně, že zdravotní péče je v našem městě, i v samotné Praze 2, zajištěna na velmi dobré úrovni!