vnitroblok v Botičské ulici před úpravou
...a po úpravě
Vnitrobloky a dvorky jsou nedílnou součástí centrálních městských částí, a Praha 2 není výjimkou. Tyto často opomíjené lokality mají obrovský potenciál stát se zelenými oázami klidu. A někdy stačí opravdu jen málo, aby se z prostoru pro popelnice stalo místo sousedského setkávání. Praha 2 již dlouhodobě podporuje revitalizaci dvorků a vnitrobloků a pravidelně vyhlašuje dotační programy na jejich obnovu.
Městská část Praha 2 také začala spolupracovat se spolkem Bieno, který se na revitalizace vnitrobloků specializuje. „V rámci této spolupráce jsme pořádali prohlídky dvou vnitrobloků, které mohli občanům Prahy 2 ukázat, jakým způsobem mohou při revitalizaci postupovat,“ vysvětluje výhody místostarosta Jan Recman, který má životní prostředí na starosti.
Zájemci o tyto prohlídky měli jedinečnou příležitost nahlédnout do vnitrobloku v Botičské ulici, který už prošel celkovou proměnou z nevzhledné betonové placky na klidnou zelenou oázu, a také do vnitrobloku v ulici Na Výtoni, který svou proměnou právě prochází. Kromě samotných prohlídek měli obyvatelé Dvojky příležitost debatovat o možnostech úprav s místostarostou pro životní prostředí Janem Recmanem, členy spolku Bieno a místními obyvateli, kteří se na obnově navštívených vnitrobloků aktivně podíleli. Dostali tak spoustu praktických rad a doporučení ohledně žádostí o dotace, kompostování nebo třeba výběru vhodných rostlin a stromů.
Aby vaše cesta k zelené oáze byla co nejjednodušší, připravili jsme ve spolupráci se spolkem Bieno několik praktických rad, kterými se můžete řídit na začátku vašeho projektu.
ads
Jak na vnitrobloky: Začátek
■ Nahlédnutím do katastrálních map zjistěte, kam pozemek vlastně sahá a kdo je jeho vlastníkem (SVJ, bytové družstvo, město nebo kombinace). Ujasněte si, v jaké jste vůči němu pozici.
■ Oslovte vedení domu nebo sousedy, u kterých předpokládáte, že by mohli mít pro váš projekt pochopení (individuálně nebo na společné schůzi). Pomáhá, když si v domě nejprve proberete, jak vnitroblok vypadá dnes, a od toho se odrazíte ke společným úvahám do budoucna.
■ Ujasněte si rozsah společně vítané změny, zda ji uskutečníte najednou nebo postupně a kolik investic můžete ze společného fondu nebo z jiných zdrojů použít. Nebývá to snadné, ale pro zadání projektu architektovi je to nezbytné, pro nízkorozpočtovou a svépomocnou obnovu je to minimálně výhoda. (www.vnitrobloky.cz).
■ Než se pustíte do samotné realizace, vzpomeňte na úsloví „dvakrát měř a jednou řež“. Naplánované zásahy si dobře promyslete. Zvolte takové řešení, které přinese radost, a ne budoucí komplikace.
■ Typy dlažby, kompostérů, vhodný sortiment rostlin, sběr dešťovky, péče o stromy ‒ nechte si poradit od odborníků (např. adaptacepraha.cz/dodavatele). Můžete si sami najít řadu praktických informací na webu nebo v příručkách a inspirovat se již hotovými realizacemi (rovněž www.vnitrobloky.cz).
■ Financování projektu můžete pomoci zvenčí, nejen z rozpočtu domu. Praha 2 umožňuje získat prostředky z grantů na životní prostředí, stejně tak hl. m. Praha a některé nadace. Pokud je váš vnitroblok v majetku města a vy se chcete zasadit o jeho zlepšení, můžete se na městskou část obrátit přímo a zkonzultovat možnosti.