V únoru 1945 padaly bomby spojeneckých letadel na Vinohrady, nyní ruské střely zabíjejí nevinné lidi na Ukrajině. Nejen k těmto událostem se vztahovaly únorové akce pořádané MČ Praha 2. A protože minulý měsíc byl kulturními, vzpomínkovými a investičními akcemi nabitý, přinášíme na této fotostraně ohlédnutí za tím, co se na území Prahy 2 v uplynulých dnech dělo.
MODRÁ LUDMILA
Nezvyklý pohled na Baziliku sv. Ludmily se naskytl 15. února. U příležitosti připomenutí Mezinárodního dne Angelmanova syndromu byla dominanta náměstí Míru nasvícena do modra. Za Prahu 2 se symbolické akce zúčastnila starostka Alexandra Udženija, patronka projektu na podporu výzkumu léčby této nemoci, na nějž přispívá nezisková organizace Asociace genové terapie. Angelmanův syndrom je vzácná genetická porucha v důsledku poškození chromozomu číslo 15.
TRHY NA NÁPLAVCE
S předjarním sluníčkem se vrací na náplavku Rašínova nábřeží sobotní farmářské trhy. Každou sobotu od 8 do 14 hodin zde budou prodejci nabízet zeleninu, bylinky, květiny, mléčné výrobky, maso, vejce i něco dobrého k zakousnutí. Zajít si v sobotu na farmářské trhy v Praze 2 se stalo kultovní záležitostí a v teplých dnech je v okolí náplavky možné spatřit řadu lidí s košíky, jak spěchají k Vltavě nakoupit si a relaxovat.
.
VZPOMÍNKA NA OBĚTI NÁLETU
Oběti spojeneckého náletu v roce 1945 si 14. února připomněla Praha 2 a VFN u pietní desky na Karlově náměstí. V pravé poledne se rozezněl kostelní zvon a připomněl Popeleční středu 14. února 1945, kdy zahynulo 701 lidí, přes tisíc osob bylo zraněno a zničeny byly desítky domů na Vinohradech a Novém Městě. Místo na budově Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí číslo 37, kde je deska umístěna, nese jistou symboliku. Lékaři nemocnice, která při tehdejším bombardování utrpěla přímý zásah, bezprostředně po útoku pomáhali raněným na Karlově náměstí. Ušetřen nezůstal ani podzemní bunkr na Karlově náměstí, kam se běželi lidé schovat. Zahynulo v něm 120 žen a dětí.
NUSELSKÝ MOST
Nuselský most překonává již 50 let Nuselské údolí. Je součástí Severojižní magistrály a spojuje Pankrác s Karlovem a středem města. Uvnitř mostu je vedena linka C pražského metra. MČ Praha 2 k tomuto výročí připravila ve spolupráci s Národním technickým muzeem zajímavou výstavu, jejíž vernisáže se zúčastnil i pamětník a mostař, inženýr Jan Vítek. Výstava upozornila na zajímavou historii této stavby – první myšlenky na překlenutí Nuselského údolí se objevily už v roce 1903. Poté se vypsala řada architektonických soutěží a vedly se polemiky ohledně materiálu – zda ocel, nebo beton. Poslední soutěž na stavbu mostu, z níž vzešlo ideové zadání pro finální řešení, byla v letech 1959–1961.
MAMI, JÁ NECHCI VÁLKU!
Do konce března je k vidění výstava kreseb polských a ukrajinských dětí ve vestibulu radnice Prahy 2 na náměstí Míru. Vydává dojemné svědectví o válce viděné dětskýma očima. Slavnostní vernisáže se v pondělí 20. února zúčastnila řada čestných hostí: ministryně obrany Jana Černochová, velvyslanec Litevské republiky Laimonas Talat-Kelpša, chargé d‘affaires ukrajinského velvyslanství Vitaliy Usatyi, ředitelka Slovenského institutu v Praze Lubica Krenova, polský politolog, publicista a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj a zástupci polského velvyslanectví v ČR Paweł Piotrowski a Anna Boral a Kryścina Šyjanok z Kanceláře demokratických sil Běloruska v ČR.